czwartek, 25 lipca 2019

Gołotczyzna

 Na Gołotczyznę wybieraliśmy się już od bardzo dawna. Ciężko powiedzieć dlaczego zawsze odkładaliśmy tę wycieczkę na dalszy termin, skoro mieszkamy w Ciechanowie już od ok.7 lat.
 Gołotczyzna położona jest w województwie mazowieckim, w powiecie ciechanowskim, w gminie Sońsk (od Ciechanowa ok.11 km.)
 W centrum wsi znajduje się park, na terenie którego ma swoją siedzibę Muzeum Pozytywizmu ( jedyne w Polsce) i to był cel naszej małej wyprawy.
 Park jest urokliwy, dający poczucie bliskości z naturą, oraz dużo cienia w upalne dni.










 Na jego terenie znajdują się trzy dworki oraz budynek gospodarczy. My zwiedzanie zaczęliśmy od tego, w którym znajduje się kasa biletowa, czyli od domu Aleksandry Bąkowskiej.



Aleksandra Bąkowska ur. się w 1851 roku w Ślubowie, gmina Sońsk. Jej rodzina była do niej krytycznie nastawiona, ponieważ hrabianka  uważała, że należy pomóc podnieść się ludności chłopskiej z nędzy poprzez oświatę i kulturę. Mieszkając w Warszawie poznała Aleksandra Świętochowskiego, który podzielał jej poglądy i od tamtej chwili połączyła ich wspólna idea. Bąkowska zakupiła Gołotczyznę z myślą o utworzeniu szkoły dla dziewcząt pochodzenia chłopskiego. Mimo wielu przeszkód udało się i Gołotczyzna stała się miejscem wielkich idei pozytywistycznych.
Aleksandra Bąkowska była kobietą wielkiej urody, oraz człowiekiem wyprzedzającym swoją epokę.
Wnętrze dworku nie przedstawia oryginalnego wystroju jaki istniał za życia Bąkowskiej. W tym momencie prezentuje wygląd mazowieckiego dworku szlacheckiego z przełomu XIX i XX wieku. Zobaczymy piękne meble, obrazy, zegary, instrumenty muzyczne, itp. , które trafiły na Gołotczyznę z innych muzeów lub prywatnych kolekcji.















Na piętrze do obejrzenia jest dużo zdjęć i dokumentów związanych ze szkołą.
A przed dworkiem można zadzwonić szkolnym dzwonkiem :)


 Kolejnym punktem wycieczki był dworek drobnoszlachecki, który został przeniesiony z pobliskiej wsi Mężenino-Węgłowice. Usytuowany on jest poza parkiem, w sąsiedztwie małego stawu.


  Cóż mogę powiedzieć...mimo, że to dworek drobnoszlachecki czyli "biedny", to on właśnie skradł moje serce. Wnętrze tego domu zauroczyło mnie od samego wejścia. Czuć zapach drewna i emanuje w nim "ciepło domowego ogniska".







 Idąc do tego dworku mijaliśmy zabudowania gospodarcze. Znajdują się w nich ekspozycje maszyn i urządzeń rolniczych, a na zewnątrz stoją wozy i sanie. Nie posiadam zdjęć wnętrz. Na zewnątrz prezentuje się to tak:



 Na koniec pozostała nam do zwiedzenia willa o nazwie "Krzewnia", w której przez wiele lat żył Aleksander Świętochowski.
Ten Pan był pisarzem, publicystą, filozofem i historykiem, aforystą, krytykiem, publicystą politycznym i działaczem społecznym - ufff. W Gołotczyźnie zamieszkał od 1912 roku i żył tam, aż do śmierci w 1938 roku. Tak jak wspomniałam związał się w Aleksandrą Bąkowską wspólną ideą, ale i nie tylko. Tych dwoje łączyło głębsze uczucie.  Założyli wspólnymi siłami dwie szkoły. Po dzień dzisiejszy w Gołotczyźnie istnieje szkoła rolnicza (w innym budynku oczywiście) i jest ona jedyną taką szkołą w powiecie ciechanowskim. Świętochowski walczył o równe prawa dla kobiet i Żydów. Walczył z konserwatyzmem i klerykalizmem. Był rzecznikiem postępu, kultury i oświaty.
W "Krzewnie" powstała większość jego prac i to tu często gościł wielu pisarzy oraz działaczy.


Świętochowski uwielbiał róże








 Nasza wizyta w muzeum odbyła się w niemalże ekspresowym tempie. Niestety nasza dwuletnia córeczka zupełnie odmówiła współpracy i robiła wszystko, aby spędzać czas w parku, a nie w budynkach ekspozycyjnych. Dlatego z całą pewnością wybierzemy się tam ponownie.
 Każdy kto wybiera się na północne Mazowsze powinien Gołotczyznę wpisać na listę miejsc do zwiedzenia.
Warto wspomnieć, że można zakupić dwudniowy bilet/karnet wstępu do Muzeum Pozytywizmu na Gołotczyźnie, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie i na Zamek Książąt Mazowieckich również w Ciechanowie - bilet normalny 12 zł./os, ulgowy 9zł./os. (cennik na 2019r.)
Muzeum Szlachty Mazowieckiej bierze udział w akcji "Koleją do Kultury". Każdy kto zakupi bilet na przejazd Kolejami Mazowieckimi, po jego okazaniu otrzyma 50% zniżki - na Gołotczyznę te koleje również kursują.
 Pozdrawiam wszystkich serdecznie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz