czwartek, 31 maja 2018

Nidzica - zamek

  Nidzica dawniej Nibork, niem. Neidenburg. Miasto w województwie warmińsko-mazurskim, nad rzeką Nidą.
  Zamek w Nidzicy prezentuje się pięknie. Jest to potężna warownia, usytuowana na wzgórzu, która została wybudowana około 1370r., przez wielkiego mistrza Winrycha von Kniprode. Zamek należał do krzyżackiego XIV wiecznego systemu obronnego. W tamtym okresie warownia otoczona była moczarami oraz bagnami.

Dalsza historia tego miejsca była bardzo bogata. Przechodził często z rąk do rąk (między innymi zajmował go król Władysław Jagiełło). W XIX w. urządzono na zamku lazaret (szpital wojskowy), a zamek częściowo uległ zniszczeniu.
W 1830r. Ferdynand Tymoteusz Gregororius, radca sądowy przeprowadził odbudowę zamku, aby wykorzystać go na siedzibę urzędów, mieszkań prywatnych oraz więzienie.
Niestety w czasie II wojny światowej ofensywa wojsk radzieckich doprowadziła do znacznych zniszczeń.
  Budowla została odrestaurowana w latach 1959-1965.
Teraz mieści się w nim Nidzicki Ośrodek Kultury, a także Muzeum Ziemi Nidzickiej, Książnica miejska, sala konferencyjno-wystawowa, pracownia rzeźby, bractwo rycerskie, galeria malarstwa, biuro turystyczne, hotel oraz restauracja.
 Z tego co się orientuję nie ma stałych godzin zwiedzania ekspozycji. My mieliśmy szczęście i z marszu rozpoczęliśmy zwiedzanie dołączając do utworzonej grupy. Opłata jest niewielka, gdy rozłoży się na kilka osób. Pan, który był przewodnikiem posiada talent oratorski i bardzo miło się go słuchało, a do tego można dowiedzieć się wielu ciekawostek.
 W czterech salach zamkowego przyziemia mieści się ekspozycja historyczna. Zwiedzając je poznamy najstarszą historię zamku i miasta.
Jedna z sal to zbrojownia - uzbrojenie rycerstwa z okresu bitwy pod Grunwaldem.
Na piętrze znajduje się galeria grafik i obrazów Hieronima Skurskiego.
Do zwiedzania jest również "Sala Rycerska", w której mieści się kaplica i refektarz (duże pomieszczenie służące za jadalnię), oraz XVw. polichromie, a także gotyckie sklepienie.
Na koniec zwiedzania pozostaje nam dawny krzyżacki spichlerz ze starym obelkowaniem drewnianym, oraz ganki wartownicze. Mamy stamtąd piękne widoki na dziedziniec, oraz panoramę miasta.
 Wstęp na dziedziniec zamku jest bezpłatny.
Warto przespacerować się wokół zamku, naprawdę jego mury robią wrażenie, gdy staniemy blisko nich.
 W Nidzicy byliśmy przejazdem i ograniczyliśmy się do zwiedzenia jedynie zamku (szczerze mówiąc poinformowano nas, że w mieście nie ma za wiele do zwiedzania), zajęło nam to ok.1,5-2 godziny.

Niedługo wybieram się na urlop nad polskie morze i wpadł mi do głowy pomysł. Czy ktoś z zaglądających na mojego bloga chciałby otrzymać pocztówkę z wakacji?
Pozdrawiam serdecznie wszystkich zaglądających do mnie:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz