poniedziałek, 25 marca 2019

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie


Czarnolas to mała wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie zwoleńskim, w gminie Policzna, na Równinie Radomskiej (ufff...sporo tego). Chyba każdy w okresie szkolnym spotkał się z nazwą tej wsi, gdy zapoznawał się z twórczością oraz biografią Jana Kochanowskiego. Do rodu Kochanowskich wieś należała od roku 1519. W 1560 r. Jan Kochanowski wzniósł dworek, ale na stałe osiadł w nim dopiero kilka lat później. W Czarnolesie wiódł spokojne życie, skupiając się na twórczości oraz rodzinie. Sielankę przerwała śmierć ukochanej córki i to właśnie tu powstały Treny - jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł tego wybitnego poety.
 My do Czarnolasu trafiliśmy w ramach przerwy w podróży na Podkarpacie. Był to sierpień i park otaczający muzeum prezentował się wspaniale. Ogrom zieleni, a do tego zapach kwitnących róż - robi wrażenie.








 Muzeum mieści się w murowanym, klasycystycznym dworze Jabłonowskich, pochodzącym z XIXw. (oryginalny dworek spłonął w roku 1720). Jest to muzeum biograficzne, poświęcone oczywiście Janowi Kochanowskiemu. Ekspozycja jest naprawdę ciekawa i zajmuje 6 sal muzealnych. Zgromadzono wiele eksponatów/pamiątek po poecie, a także wydań jego dzieł. Muzeum zwiedza się samodzielnie. 












Po obejrzeniu głównej ekspozycji czeka nas jeszcze zwiedzanie piwnicy oraz kaplicy. 





Tak jak wspomniałam, zespół dworski otoczony jest przez park w stylu angielskim, który zajmuje ok.10 hektarów ziemi. W miejscu słynnej lipy, pod którą Kochanowski lubił siadywać i tworzyć, jest postawiony kamienny obelisk.
Spacerowanie po parku jest bezpłatne, natomiast bilety do muzeum kupuje się w budynku położonym zaraz za bramą wejściową(jest możliwość skorzystania z ubikacji oraz zakupienie pamiątek). Parking jest bezpłatny. Tuż obok niego znajduje się sklep spożywczy. Należy pamiętać, że muzeum jest nieczynne w poniedziałki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz