środa, 26 sierpnia 2015

Dobra zabawa.

  W te wakacje mieliśmy okazję zwiedzić dwa ciekawe parki rozrywki. Pierwszy to Bałtowski Kompleks Turystyczny, znany jako JuraPark. Znajduje się on w Bałtowie, w województwie świętokrzyskim. Park posiada bardzo bogatą ofertę. Podstawa to JuraPark. Spacerując wyznaczonym szlakiem, można podziwiać ponad 100 modeli dinozaurów oraz innych prehistorycznych zwierząt. Wszystkie modele są naturalnej wielkości i wyglądają naprawdę realistycznie. Oczywiście na szlaku jest wiele tablic informacyjnych, z których dowiemy się ciekawostek na temat prehistorycznego świata oraz zwierząt żyjących w tamtym okresie.
  W cenie biletu do JuraParku jest także zwiedzanie prehistorycznego oceanarium. No cóż, trochę mnie ono rozczarowało. Moim zdaniem wyświetlane prehistoryczne, podwodne życie jest trochę za ciemne (brakowało mi "żywych" kolorów). Ale myślę, że dzieci i tak będą zadowolone - mój syn był.
Tuż obok znajduje się  Muzeum Jurajskie (także w cenie biletu). Prezentowane są tak skamieniałe szczątki organizmów, które żyły w morzu mezozoicznym.
Po sąsiedzku z  muzeum znajduje się plac zabaw dla dzieci. Rodzice/opiekunowie mogą odpocząć w cieniu, przy ławach.
   Innymi atrakcjami (dodatkowo płatnymi) są: Zwierzyniec Bałtowski (safari), kino 5D, Sabathówka, spływ tratwami, rollercoaster, stary młyn, Kraina Koni, Żydowski Jar, Kamienne Oko (miejsce przeznaczone do pływania. Jest to naturalny zbiornik zasilany podziemnymi źródłami), Park Rozrywki.
Na terenie parku znajduje się wiele zbiorników wodnych, niektóre są udostępnione dla dzieci. Oczywiście jest wiele punktów gastronomicznych oraz stoisk z pamiątkami.
  Będąc w Bałtowie warto znaleźć czas na zwiedzenie Krzemionek Opatowskich. Znajdują się one ok. 6km. od parku rozrywki. Więcej informacji.

   W drodze powrotnej do Ciechanowa, postanowiliśmy zrobić niespodziankę naszemu synowi i zajechaliśmy do Farmy Iluzji. Jak się później okazało jest to miejsce, w którym dorośli bawią się tak samo dobrze jak dzieci :)
Farma znajduje się we wsi Mościska, koło Woli Życkiej w województwie mazowieckim.
Jak nazwa wskazuje, jest to miejsce, które oszukuje nasz mózg.
Latająca Chata Tajemnic.
 Latająca Chata Tajemnic. Przed wejściem do tejże chaty, przeczytałam informację, że nasz mózg może "oszaleć" i możliwe, że będzie potrzebnych kilka podejść aby ją zwiedzić. Oboje z mężem podeszliśmy z dystansem do tej informacji...i to był błąd! Widząc jej wnętrze (a jeszcze nawet nie weszłam do środka) zaczęło mi się kręcić w głowie. Za progiem już traciłam równowagę i przyjmowałam dziwaczne pozy aby ustać na nogach! Uczucie jest nie do opisania. Polecam!
Do innych atrakcji, które również doprowadzają błędnik do szaleństwa są: Zakręcony domek, Tunel Zapomnienia.
W cenie biletu jest naprawdę bardzo dużo atrakcji. Te ciekawsze to: Pokój Amesa, Labirynt Luster, Tratwy no i oczywiście te wcześniej wspomniane. Oprócz tego pole dmuchańców, drewniany plac zabaw, ścieżka zdrowia, szlak trapera, zwierzaki, lasek doświadczeń i wiele innych. Dzieci będą zachwycone ilością atrakcji, kolorów i kształtów.
Jest kilka punktów gastronomicznych (z tego co zauważyłam, dostępne są również podgrzewacze do butelek oraz mikrofala).
 Pozdrawiam :)

wtorek, 25 sierpnia 2015

Tarnobrzeg

   Tarnobrzeg leży w województwie podkarpackim. Dawniej był miastem wojewódzkim. Wielu z Was mogło o nim słyszeć, ponieważ dawniej słynęło z wydobywania siarki.
Darzę sentymentem to miasto, ponieważ w nim właśnie się wychowywałam. No i mieszkałam ok. 19 lat. Teraz w Tarnobrzegu bywam raz do roku, zazwyczaj w okresie letnim.
Gdybym teraz miała powiedzieć z czego słynie Tarnobrzeg, to na pewno na pierwszym miejscu postawiła bym na Jezioro Tarnobrzeskie. Jezioro powstało w miejscu wyrobiska górniczego (powstałego po odkrywkowej kopalni siarki). Budowę jeziora rozpoczęto w 1994 roku i proces trwał do 2009 roku. Do użytku jezioro zostało oddane w 2010 roku. Jezioro ma powierzchnię 455 hektarów i głębokość do 42 metrów. Jezioro jest bardzo czyste. Można wylegiwać się na plaży, pływać, żeglować, nurkować, wypożyczyć sprzęt wodny. Dla osób spragnionych emocji jest najdłuższa tyrolka w Polsce, o długości 500 metrów.

   Zamek Dzikowski (znany także pod nazwą Pałac Tarnowskich) oraz okalający go park z przełomu XVIII/XIX wieku to kolejne miejsce które należy zwiedzić będąc w Tarnobrzegu. Zamek należy do rodu hr. Tarnowskich herbu Leliwa. Posiada on bogatą historię, w jego murach miały miejsce wydarzenia tj. Konfederacja Dzikowska (1734 r.) oraz Zjazd Konserwatystów (1927 r.). W 1927 roku zamek spłonął i wtedy właśnie został odbudowany w stylu architektury baroku (epoki Wazów). Obecnie w jego murach znajduje się Muzeum Historyczne m. Tarnobrzega.


   Oczywiście to nie są jedyne atrakcje Tarnobrzega, ani miejsca warte zwiedzenia. Więcej o Tarnobrzegu napiszę w innym poście.
A na koniec kilka zdjęć ze spaceru nad Wisłą. Podczas naszego pobytu był dość niski poziom rzeki (tegoroczne upały obniżyły poziom wód w większości rzek w Polsce).