środa, 5 sierpnia 2015

Czersk

Zamek Książąt mazowieckich

 

   Podróżując na Podkarpacie, w moje rodzinne strony, przejeżdżamy w pobliżu wsi Czersk. Położona jest ona w gminie Góra Kalwaria, w województwie mazowieckim. 
   Namawiam do zwiedzenia zamku Książąt mazowieckich w Czersku. Trafić jest bardzo prosto, także nie ma możliwości błądzenia.
   Zamek został wzniesiony w XIVw. na rozkaz księcia mazowieckiego, Janusza I. Wcześniej w jego miejscu istniał drewniano ziemny gród.
   Niestety od 1656 roku zamek w Czersku nawiedzany był przez różne wojska i bitwy, które doprowadziły do jego ruiny. 
   Obecnie zamek jest udostępniony zwiedzającym.
Wieża z bramą wjazdową (widok z dziedzińca).
  
Wieża z bramą wjazdową.
 Oczywiście wejście na ruiny zamku jest odpłatne. Nie pamiętam dokładnie ceny biletów, ale można to sprawdzić w internecie.
   My rozpoczęliśmy zwiedzanie od wieży, w której zlokalizowana jest brama wjazdowa do zamku. Jest to 22 metrowa wieża gotycka zbudowana w planie czworoboku. Mieściła się w niej komnata burgrabiego. Na wieżę prowadzą drewniane schody (dość strome). Myślę, że osoby z lękiem wysokości mogą odczuwać dyskomfort podczas wspinaczki. Wnętrze wieży jest moim zdaniem mało atrakcyjne, tzn. nie ma tam zbyt wielu eksponatów. Na szczyt wchodzi się wąską i stromą klatką schodową - u mnie wywoływała lęki klaustrofobiczne. No, ale widok z wieży jest warty przełamywania swoich słabości! 
Widok na wieżę Zachodnią (nie jest dostępna dla zwiedzających).

Wieża Zachodnia oraz dziedziniec.

Wieża zachodnio-południowa, tzw. Południowa.

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego.
    W wieży południowo-zachodniej, która ma 24 metry wysokości, w przyziemiu mieściła się cela więzienna. Ja osobiście weszłam tylko na wysokość murów obwodowych. Miałam stamtąd wystarczająco wspaniały widok.
Wieża z bramą wjazdową oraz most przez fosę.
     Moi mężczyźni wybrali się na szczyt wieży i wrócili zachwyceni. 
Wnętrze wieży Południowej.
    Zapomniałam dodać, że na dziedzińcu zamku jest "wystawa" machin oblężniczych. Dziedziniec jest obszerny, porośnięty trawą. Jest gdzie usiąść i odpocząć. 
    Samochód można zostawić na parkingu, w centrum wsi.
    Zdjęcia były wykonywane w maju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz