poniedziałek, 8 sierpnia 2016

Źródełko Bł. Wincentego Kadłubka

Dzisiaj szybki/krótki post dotyczący źródełka z bardzo czystą i zdrową wodą, której przypisuje się właściwości lecznicze.
Dawna tradycja głosi, że we wsi Karwów (woj. Świętokrzyskie, niedaleko miasta Opatów) urodził się Bł. Wincenty Kadłubek. Należał On do jednych z najbardziej światłych Polaków swojej epoki. Na polecenie księcia Kazimierza II Sprawiedliwego spisał po łacinie liczące cztery księgi dzieło pt. "Kronika Polska". Jest to główne, ale niezbyt wiarygodne źródło historii dziejów Polski z tamtego okresu.
Podam kilka ważnych dat z życia pierwszego znanego z imienia uczonego Polaka:
- urodził się ok. 1150/1160 roku.
-1194-1208 Prepozyt Sandomierski
-1208-1218 Biskup Krakowski
-1218-1223 Cysters Jędrzejowski
Beatyfikowany w 1764 roku przez pap. Klemensa XIII
Legenda głosi, że miejsce gdzie teraz stoi kapliczka, było miejscem gdzie stał dom rodzinny Bł. Wincentego Kadłubka. Tuż obok bije źródełko. Nie potrafię powiedzieć czy woda ma właściwości lecznicze, ale na pewno jest pyszna, lodowata i krystalicznie czysta. Do tego może stać w butelkach przez bardzo długi okres i absolutnie nic się z nią nie dzieje. Codziennie przyjeżdża do Karwowa bardzo dużo ludzi, którzy wierzą w moc tej wody a inni po prostu uwielbiają jej walory smakowe.
Źródełko bije od setek lat, z bardzo dużej głębokości. Nikt nie pobiera opłat za wodę. Proponuję zaopatrzyć się w kilka butelek na wodę.
Tuż obok znajduje się parking. Całkiem sporo ławeczek, gdzie w cieniu drzew możemy odpocząć/wyciszyć się napawając się pięknym widokiem.

Dodam jeszcze, że jadąc do Karwowa od strony Opatowa mija się zalany wodą kamieniołom (znajduje się on na początku wsi Karwów). Nie można w nim pływać, ale sporo osób przyjeżdża tu na ogniska, grille, powędkować czy nawet pod namioty.
Pozdrawiam :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz