piątek, 29 lipca 2016

Krzemionki Opatowskie

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki

Wspominałam już kiedyś na blogu o Krzemionkach Opatowskich. Tym razem poświęce temu miejscu post.

Krzemionki Opatowskie leżą ok. 8km na północny - wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego. Znajduje się tu kompleks prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego - funkcjonowały przez znaczną część neolitu i w początkach epoki brązu (3900-1600 p.n.e.). Ten archeologiczny zabytek pomimo upływu tysięcy lat przetrwał w niemalże niezmienionym stanie.
Kopalnie zostały odkryte w 1922 roku przez geologa Jana Samsonowicza. Pole eksploatacyjne ma powierzchnię ok. 78 ha., znajduje się na nim około 4 tyś. kopalń.
Obecnie teren pola eksploatacyjnego znajduje się pod ścisłą ochroną jako obiekt wpisany do rejestru zabytków, posiada status Pomnika Historii i pretenduje do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Łączna długość trasy turystycznej wynosi 2km., z czego 500m. przebiega pod ziemią.(info. te pozyskałam z broszury "Pradziejowe kopalnie krzemienia pasiastego")
Muzeum zaskoczyło nas, ponieważ zmieniło się nie do poznania (byliśmy w Krzemionkach ok.10 lat temu). Za pomocą środków  unijnych wybudowano kompleks budynków, w których mieści się stała ekspozycja muzealna, administracja, kasy biletowe, informacja turystyczna itp. Teren wokół budynków jest zagospodarowany i zadbany.


 Po zakupieniu biletów jesteśmy informowani o której godzinie będzie wejście do kopalń - oczywiście z przewodnikiem (w cenie biletu). Jeżeli mamy trochę czasu, możemy zapełnić go zwiedzając ekspozycje stałe (oczywiście będzie można to zrobić na koniec pobytu). Wejście do kopalni znajduje się w niewielkiej odległości od kompleksu administracyjnego. Drogę umila nam przewodnik, który wprowadza nas w historię miejsca oraz wydobywania krzemienia pasiastego.
Wchodząc pod ziemię powinniśmy założyć okrycie wierzchnie - podczas naszego zejścia panowała tam temperatura ok. 8 stopni Celsjusza. Trasa jest bardzo ciekawa i robi wrażenie. Zrobienie zdjęć będzie dość trudne, ponieważ nie wolno używać lamp błyskowych.
Po opuszczeniu trasy podziemnej pozostanie nam do obejrzenia rekonstrukcja pradziejowej osady neolitycznej. Są to zabudowania mieszkalne, gospodarcze oraz cmentarz.
Oczywiście znajduje się także sklepik z pamiątkami - zabawki dla dzieci, krzemienie pasiaste - biżuteria również, magnesy, pocztówki i wiele innych. Na miejscu można również zakupić coś do picia i przekąszenia.
Pozdrawiam :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz