wtorek, 8 września 2015

Krzyżtopór

   Ostatnio pogoda nas nie rozpieszcza...pada i zimno... Postanowiłam więc "ogrzać się" wspomnieniem lata.
   Gdy byliśmy w Tarnobrzegu, wybraliśmy się na wycieczkę do Ujazdu. Znajduje się tam piękna ruina zamku Krzyżtopór (województwo świętokrzyskie).
   Budowę zamku zlecił Krzysztof Ossoliński, trwała ona od 1627 roku do 1644 roku. Co ciekawe, zamek nigdy nie został ukończony w pełni. Styl architektoniczny, to styl włoski typu "palazzo in fortezza". Jedna z legend głosi, że przy projekcie zamku, zastosowano symbolikę liczb (okien tyle ile dni w roku, pokoi ile tygodni, sal wielkich ile miesięcy, a cztery baszty to kwartały).
   Zamek jest ruiną w znacznym stopniu zachowaną, robi wielkie wrażenie.
   Zamek zwiedzaliśmy w upalny dzień, więc najprzyjemniej było w piwnicach. Znajduje się tam, także studnia z wodą nazwaną Krzyżtopożanką. Niestety, niektórych zakamarków piwnic nie mogliśmy zwiedzić, ponieważ były zalane (po ulewnych deszczach). 
   Z własnego doświadczenia polecam wybrać się do Krzyżtoporu w tygodniu i najlepiej zaraz po otwarciu kasy. W porannych godzinach jest trochę mniej turystów. 
   Oczywiście polecam wygodne buty, ponieważ często trzeba chodzić po ostrych kamieniach, nierównym podłożu itp. Parkin jest bezpłatny. Na przeciw zamku znajdują się jakieś sklepy, stragany z pamiątkami. Ubikacje znajdziemy w piwnicy zamku (nowoczesne;) ).

   W drodze powrotnej zajechaliśmy do Baranowa Sandomierskiego (województwo podkarpackie). Znajduje się tam zamek, zwany także "małym Wawelem". Jest to dawna siedziba rodu Leszczyńskich. 
   My mieliśmy pecha i niestety zamek jak i cały teren wyglądał na opustoszały. Nie mieliśmy możliwości zwiedzenia wnętrz zamku ani muzeum. Obeszliśmy park oraz dziedziniec. Na terenie zamku znajduje się pole golfowe, restauracja, hotel. 
   Park niestety jest trochę zaniedbany, nie robi on już takiego wrażenia jak parę lat temu. Mam nadzieję, że zmieni się to na lepsze. No ale sam zamek jest piękny.

   Parkin jest płatny. Wejście na dziedziniec zamku jest bezpłatne (nawet bez zwiedzania wnętrz oraz muzeum warto jest się tam wybrać).
Pozdrawiam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz