wtorek, 25 sierpnia 2015

Tarnobrzeg

   Tarnobrzeg leży w województwie podkarpackim. Dawniej był miastem wojewódzkim. Wielu z Was mogło o nim słyszeć, ponieważ dawniej słynęło z wydobywania siarki.
Darzę sentymentem to miasto, ponieważ w nim właśnie się wychowywałam. No i mieszkałam ok. 19 lat. Teraz w Tarnobrzegu bywam raz do roku, zazwyczaj w okresie letnim.
Gdybym teraz miała powiedzieć z czego słynie Tarnobrzeg, to na pewno na pierwszym miejscu postawiła bym na Jezioro Tarnobrzeskie. Jezioro powstało w miejscu wyrobiska górniczego (powstałego po odkrywkowej kopalni siarki). Budowę jeziora rozpoczęto w 1994 roku i proces trwał do 2009 roku. Do użytku jezioro zostało oddane w 2010 roku. Jezioro ma powierzchnię 455 hektarów i głębokość do 42 metrów. Jezioro jest bardzo czyste. Można wylegiwać się na plaży, pływać, żeglować, nurkować, wypożyczyć sprzęt wodny. Dla osób spragnionych emocji jest najdłuższa tyrolka w Polsce, o długości 500 metrów.

   Zamek Dzikowski (znany także pod nazwą Pałac Tarnowskich) oraz okalający go park z przełomu XVIII/XIX wieku to kolejne miejsce które należy zwiedzić będąc w Tarnobrzegu. Zamek należy do rodu hr. Tarnowskich herbu Leliwa. Posiada on bogatą historię, w jego murach miały miejsce wydarzenia tj. Konfederacja Dzikowska (1734 r.) oraz Zjazd Konserwatystów (1927 r.). W 1927 roku zamek spłonął i wtedy właśnie został odbudowany w stylu architektury baroku (epoki Wazów). Obecnie w jego murach znajduje się Muzeum Historyczne m. Tarnobrzega.


   Oczywiście to nie są jedyne atrakcje Tarnobrzega, ani miejsca warte zwiedzenia. Więcej o Tarnobrzegu napiszę w innym poście.
A na koniec kilka zdjęć ze spaceru nad Wisłą. Podczas naszego pobytu był dość niski poziom rzeki (tegoroczne upały obniżyły poziom wód w większości rzek w Polsce).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz