niedziela, 23 sierpnia 2015

MIĘDZYGÓRZ

                                          Mój raj


   Sama nie wiem jak opisać tą wieś. Dla mnie Międzygórz to piękne wspomnienia z okresu dzieciństwa. Smak malin i poziomek rosnących na brzegu lasu, pieszych wędrówek na ruiny zamku oraz do kamieniołomu. Wylegiwanie się w trawie i obserwowanie chmur. Zapach ziół, kwiatów i owoców nagrzanych słońcem. Po prostu beztroska zabawa. Nikt nie myślał o kleszczach, ciągłym myciu dłoni itp. Zresztą woda była w studni a myłam się w misce. Czasami w balii na podwórku.
   Teraz jest inaczej. Drogi są wyasfaltowane, na całą wieś są może ze 2 krowy (będąc dzieckiem wieczorami chodziłam z kubkiem do sąsiadów i uwielbiałam pić takie ciepłe mleko, prosto od krowy), ciągniki zamiast koni... Ale dla mnie Międzygórz nadal emanuje energią, która sprawia, że czuję się jak w raju.
  Zdjęcia nie oddadzą uroku tej wsi, ale może chociaż w małym stopniu ukażą jej piękno.
   Międzygórz leży w województwie świętokrzyskim, w powiecie opatowskim, w gminie Lipnik. Możemy podziwiać krajobraz typowo lessowy - wąwozy, parowy, wzgórza, lasy. W oddzielnym poście zamieszczę informacje o ruinie zamku oraz o pięknym lessowym wąwozie. Postaram się także znaleźć kilka zdjęć kamieniołomu. Tym razem nie zwiedzaliśmy go, trzeba się wykazać dużym samozaparciem, żeby dotrzeć do niego - droga jest bardzo zarośnięta.

  Przez Międzygórz przepływa rzeka Opatówka, a także różnej wielkości strumyki (od paru lat zadomowiły się bobry).
Opatówka.

Strumyk w pobliżu ruin zamku.
   Międzygórz leży blisko Sandomierza oraz Opatowa. Będąc w którymś z tych miast, można wybrać się na 1 dniową wycieczkę - nie uda się zwiedzić wszystkiego, ale na pewno ruiny zamku oraz długi spacer wchodzi w grę. W centralnej części wsi znajduje się wiejski sklepik. Nie posiada dużego asortymentu produktów, ale te najpotrzebniejsze. No i oczywiście otwarty jest w różnych godzinach, zazwyczaj od ok.10/11 do ok.15.
   Przez wieś przechodzi zielony szlak turystyczny (Chańcza - Pielaszów) oraz zielony szlak rowerowy do Opatowa.
Wierzby to chyba najpopularniejsze drzewa we wsi.
Droga Kleczanów-Międzygórz.
  

Papierówki. 
Aronia.
Leśna malinka.
Porzeczka.
Mirabelka.
Śliwki węgierki.
Mięta.

Dziurawiec.
Listek dziurawca. Te dziurki to zbiorniczki z olejkiem eterycznym.

  Na koniec Ja :)
Wszystkie zdjęcia były wykonane w sierpniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz