piątek, 7 sierpnia 2015

Kolbuszowa

Park Etnograficzny Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (województwo podkarpackie)
  Skansen zajmuje obszar ok. 30 hektarów, na których znajduje się ok.80 budynków drewnianej architektury. Poznajemy kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków z przełomu XIX/XX wieku.
Zamieszkiwali oni północną część obecnego woj. podkarpackiego.
  Skansen prezentuje się bardzo urokliwie. Otoczony jest lasami, łąkami. Na jego terenie znajduje się także staw, który oddziela od siebie odrębne tematycznie części. 
  Układ zabudowań chłopskich odzwierciedla ten z przełomu XIX/XX w. Także wystrój wnętrz zaaranżowany jest precyzyjnie, z dbałością o szczegóły.

  Zwiedzać możemy wiele zagród chłopskich, młyn wodny, budynek szkoły, kuźnię, remizę strażacką (wozy strażackie), pasiekę, kościół, karczmę żydowską i wiele innych. Do większości z tych budynków mamy możliwość wejścia. We wnętrzach organizowane są tematyczne wystawy. Po obejściach spacerują kaczki, gęsi, kury.
  Skansen zwiedzaliśmy sami, z mapką w ręku.
  Jeżeli zwiedza się Park w upalny dzień (my tak trafiliśmy) można odpocząć na ławeczkach w cieniu chałup lub leniwie spacerować wśród drzew.
  W wiejskiej szkole była możliwość zakupienia regionalnych przysmaków (chleb ze smalcem, ogórki kiszone, różnego rodzaju ciasta itp.). W różnych miejscach skansenu artyści prezentują/sprzedają swoje wyroby.


  Do skansenu prowadzą kierunkowskazy. Parking jest obszerny, darmowy. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz